MATELEC TAPE-DS/24MM DOUBLE SIDED EVA FOAM RUBBER TAPE 10M X 24MM X 1.6MM View larger
MATELEC
MATELEC TAPE-DS/24MM DOUBLE SIDED EVA FOAM RUBBER TAPE 10M X 24MM X 1.6MM
MTLTAPE-DS/24MM
TAPE-DS/24MM
New product
MATELEC TAPE-DS/24MM Double Sided EVA Foam Tape - 10m x 24mm x 1.6mm
The MATELEC TAPE-DS/24MM is a high-quality double sided EVA foam rubber tape designed for strong, clean bonding and indoor mounting across a wide variety of surfaces. Measuring 10m x 24mm x 1.6mm, it features premium 1.6mm EVA foam rubber material with excellent adhesion to ensure reliable holding power, light cushioning, and vibration damping for a neat professional finish.
Key Features
  • 10m x 24mm x 1.6mm double sided EVA foam tape for fast indoor bonding and mounting
  • High quality 1.6mm EVA foam rubber helps cushion, seal, and absorb minor vibration